تبلیغات
دلاوران مرصاد - دروغ سیزده بدعتی ناپسندو منافی دین و فرهنگ ایرانیان


روز سیزده بدر یا همان روز طبیعت بود که با خانواده ام به مانند بسیاری از خانواده های ایرانی به دامن طبیعت رفته بودیم تا هم از قیل و قال و هیاهوی شهر دور باشیم و هم از زیباییهای خالق این بار در قالب طبیعت لذت ببریم و نفسی راحت بکشیم.

با خود گفتم در این روز که به فضای طبیعت آمدم از فضای مجازی چشم بپوشم تا حداقل در این یک روز هم که شده به توصیه پزشک مبنی بر دوری گزیدن از کار پراضطراب خبر عمل کنم که درست صبح همان روز زنگ تلفن همراهم به صدا درآمد و دوستم سراسیمه از من خواست تا سراغ تلگرام بروم و چند خبر ناگوار را مطالعه کنم.

گویی قرار است حتی در این یک روز هم نتوانم به ناچار به توصیه پزشک عمل کنم و رفتم سراغ فضای مجازی این بار در فضای زیبای طبیعت که به ناگاه چند خبر نازیبا دیدم مهمترین این خبرهای نازیبا خبر فوت هنرمند دوست داشتنی ایران اسلامی و جهان اسلام یعنی استاد فرشچیان و سوختن و نابود شدن درخت کهن ابرکوه این شگفتی طبیعت با بیش از 4 هزار سال عمر آنهم در روز طبیعت بود.

راستش در همان نگاه اولم به این خبرها بویژه خبر درگذشت استاد فرشچیان بسیار متأثر شدم و به اصطلاح غم عالم دلم را گرفت در روزی که آمده بودم مثلا کامی از طبیعت گرفته باشم.

هرچند که با توجه به ساختار این خبرها به سرعت به صحت آن مشکوک و با پیگیری متوجه شدم که خوشبختانه این خبرها کذب است و عمر استاد فرشچیان که به درازا باد هم به لطف خدا هنوز به دنیاست و از این لحاظ بسیار شادمان شدم در این بین اما در کنار این خوشحالی یک بدحالی به من دست داد.

با خود گفتم حتما هر ایرانی که مانند من این خبرها را شنیده به شدت نگران و ناراحت شده است چرا باید افرادی با نشر این اخبار کذب کام مردم را در ایام شیرین عید تلخ کنند آنهم به بهانه بدعتی ناپسند به نام دروغ سیزده یا دروغ اول آوریل و نامهایی از این دست.

وجود خرافه نحس بودن سیزده در بین بعضی ها کم نبود که بدعت ناشایست دروغ سیزده هم به آن اضافه شود!

ممکن است بیشتر افراد از سر ناآگاهی یا ایجاد هیجان این خبرها کذب را انتشار داده باشند اما باید بدانند که این کار آنان نشر اکاذیب می باشد و دروغ ، دروغ است چه به جدی گفته شود‌ و چه به شوخی.

چرا باید با انتشار این مطالب مردم را ناراحت کرد؟ آیا باید به صرف اینکه در فلان کشور دروغ اول آوریلی مرسوم است آنرا به کشور خود سرایت دهیم؟

این در شرایطی است که در دین مبین اسلام آیات و روایات متواتری در مذمت دروغ بیان شده است که به برخی از آنها اشاره می شود : خداوند در قرآن می فرمایند : «یا ایها الذین آمنوا اتقوالله و قولو قولا سدیدا» ای کسانیکه ایمان آورده اید بترسید از خدا و سخن سنجیده و صواب بگویید و پیامبر اسلام صلی الله علیه و آل و سلم می فرمایند : «النجاة فی صدق» راه نجات در راستی و راستگویی است و در فرهنگ ما ایرانیان از دروغگو بعنوان دشمن خدا یاد شده است.

چقدر خوب می شود بجای دروغ سیزده، راست سیزده جایگزین شود و راستی ها را حمایت و منتشر کنیم چراکه ریشه و منشأ گناهان و مشکلات از دروغ است. چقدر خوب می شود کورکورانه و بدون تفکر و تعقل هر رفتاری را تقلید نکنیم.

به هر حال استاد فرشچیان یکی از سرمایه ها و مفاخر ارزشمند کشور است و ایشان سزاوار این رفتارهای سخیف و دلهره آور نیست اگر یار شاطر نیستیم لااقل بار خاطر نباشیم اگر قدر مفاخرمان را نمیدانیم لااقل اینگونه هم دوستداران پرشمارشان را نگران و آشفته نکنیم.

امید است که در عوض پرداختن به این دست از مسایل ملال آور و بی منفعت هر کس در حد توان و جایگاه خود تلاش کند تا کشور را رو به جلو پیش ببرد و سعی کند تا شعار سال نو که توسط رهبر معظم انقلاب به اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل نامگذاری شده را محقق سازد و تمام توان و داشته اش را در طبق اخلاص گذارد تا ایران این دیار راستین را به جایگاه راستین خود برساند.

رسول مرادیتاریخ : یکشنبه 1395/01/15 | ساعت 09 و 54 دقیقه و 00 ثانیه | نویسنده : شعیب نظری | نظرات