بالاخره نرخ بهره در روز چهارشنبه شانزدهم دسامبر توسط كمیته بازار آزاد فدرال رزرو امریكا به میزان ٠/٢٥ درصد افزایش یافت . این تغییر پس از هفت سال ثبات ثبات سیاستها انجام شد و پس از ده سال اولین افزایش نرخ بهره در امریكا اتفاق افتاد. 
این افزایش هر چند كه از نظر مقدار قابل توجه نبوده است ولى نشانگر افزایش مستمر آن در سال و سالهاى آینده دارد. روز چهارشنبه با اكثریت آرا نرخ بهره در امریكا بالا رفت و براى سال آینده هم بین دو تا سه بار دیگر پیش بینى شده است كه نرخ بهره بالا خواهد رفت . هر چند كه در یك ساعت پس از اعلام نرخ ، حدود ساعت یازده تا یازده و نیم به وقت تهران نوسانات بازارهاى جهانى هم بسیار شدید بود و هم بدون جهت . با توجه به اینكه اكثریت بازار پیش بینى افزایش نرخ را میدادند، به همین دلیل قبل از اعلام خبر ، اثر خبر در بازار خودش را نشان داده بود و به همین دلیل تا چند ساعت بازار بدون هدف بالا و پایین میرفت تا اینكه بعد از چهار ساعت بازار جهت درست و قابل پیش بینى خودش را پیدا كرد و شاخص دلار رو به افزایش گذاشت و ارزهاى مقابل دلار ، از جمله یورو و پوند به شدت كاهش یافتند. این اتفاقات نشان داد كه بازار همه افزایش نرخ بهره را در نرخ هاى ارز ندیده بود . 
نكته مهمتر اینكه نظر ١٦ تا ١٧ نفر از اعضاء FOMC افزایش نرخ بهره در سال ٢٠١٦ در ماههاى مارس ، ژوئن و دسامبر را در نظر دارند و ماه سپتامبر نیز به خاطر انتخابات معمولا نرخ را بالا نمى برند. در این صورت پیش بینى مى شود كه سال ٢٠١٦ سال افزایش نرخ بهره و سال قدرت گیرى بیشتر دلار در بازارهاى جهانى باشد. 
بهبود وضعیت تولیدات و وضع خوب بخش ساختمان و نرخ پایین بیكارى از جمله دلایلى بود كه فدرال رزرو را به نتیجه رساند كه نرخ بهره را از ٠/٢٥ به ٠/٥٠ افزایش دهد. تنها مشكلى كه امریكا در شرایط فعلى دارد كاهش صادرات است كه انهم به خاطر بالا بودن نرخ دلار در مقابل بسیارى از ارزهاى معتبر جهان است . ضمنا بنا بر اظهارات یلن ، رییس فدرال رزرو امریكا ، بالا بردن نرخ بهره یك سیگنال به معامله گران و سیاست گذاران اقتصادى است كه نشان میدهد كه وضع اقتصادى امریكا رو به بهبود است . 
راى گیرى به عمل آمده در كمیته بازار آزاد فدرال رزرو نشان میدهد كه افزایش نرخ بهره از سال ٢٠١٥ به بعد به تدریج در حال افزایش خواهد بود. 
هر چند كه افزایش بهاى دلار امریكا در بازارهاى جهانى به راحتى انجام نمى شود و با موانع جدى مواجه است ، ولى یك مساله را نمیتوان انكار كرد كه در سال ٢٠١٦ دلار امریكا همچنان پول پر قدرتى در بازارهاى جهانى خواهد بود و به همین دلیل نرخ ارزهاى دیگر همانند پوند و یورو و ارزهاى كشورهاى كالا پایه در سال ٢٠١٦ قدرت افزایش را نخواهند داشت و همچنان ضعیف باقى خواهند بود. از طرف دیگر میتوان پیش بینى كرد كه طلا و نفت هم همچنان در نرخ هاى پایین در بازارهاى جهانى معامله خواهند شد و چشم انداز خیلى روشنى در سال آینده میلادى براى آنها متصور نیست . 
این تحولات یكبار دیگر با نمایندگان مجلس حرف میزند كه براى احتیاط بیشتر و جلو گیرى از كسر بودجه هاى ناخواسته میزان صادرات و بهاى نفت و به خصوص قیمت ارز را معقولانه و با توجه به اتفاقات گفته شده تعیین كنند كه مشكلات بودجه به طور ناخواسته و پیش بینى نشده بر دولت و مردم تحمیل نشود. 

مرتضى ایمانى راد تاریخ : پنجشنبه 1394/09/26 | ساعت 10 و 03 دقیقه و 38 ثانیه | نویسنده : شعیب نظری | نظرات